Wpisy z Grudzień 2012

gru
31

Wpływ kolei na historię i ludzi Kiedy w XIX wieku zaczęto budować pierwsze kolejowe, świat zaczął się bardzo szybko zmieniać. Możliwość podróżowania na dalekie odległości ze stosunkową dużą prędkością było tej pory niemożliwe. I choć pojazdy poruszające się po specjalnych torach znane były już w starożytności, to dopiero z początkiem dziewiętnastego stulecia na świecie pojawiły się takie pojazdy i takie rozwiązania techniczne, które oczywiście modyfikowane, pojawiają się po dziś dzień. Wzrost prędkości, ogromna masa pociągów, ich groźny wygląd miał wpływ także na psychikę ludzi. W wielu pojawiające się tuż obok ich osiedli i domów żelazne potwory budziły prawdziwy lęk. Huk, obłoki pary, pęd powietrza kojarzyły pociągi z duchami ciemności, z destrukcyjnym pędem ku potępieniu. Tym bardziej, że świat w tamtym czasie dzięki wynalazkom i rozwojowi przemysłu zaczął się wręcz rewolucyjnie zmieniać. Była oczywiście też grupa, której ta moc stała się symbolem nowoczesności, rozwoju. Fascynowała, budziła podziw i dawała nadzieję na lepszą przyszłość. Dziś koleje nie budzą na pewno w nikim takich emocji. Ale śmiało można przyznać, iż nadal w podróżowaniu pociągami jest coś romantycznego i magicznego.

gru
28

Colin Mcrae Rally Kolejną gra samochodowa jaką chce wam dziś przedstawić jest gra Colin Mcrae Rally. Ta gra to cała historia gier samochodowych o tematyce stricte rajdowej. Colin Mcrae to znany kierowca rajdowy, który niedawno niestety zginał w wypadku helikoptera wraz ze swoim synem, mimo to seria nadal jest kontynuowana. Jak na razie wydano 6 części tej znakomitej gry komputerowej. Każda cześć to rozwój w dobra stronę i coraz to lepsza rozbudowa gry. Z reguły ścigamy się tutaj w wyścigach klasy WRC ,ale nowa cześć tej gry, czyli Dirt to prawdziwy przełom w tej serii gier komputerowych. Ponieważ wprowadzono tutaj nowe klasy wyścigowe, nie ścigamy się teraz tylko samochodami ,ale i ciężarówkami oraz pojazdami typu buggy, czyli ogromnymi czterokołowcami. Cała seria jednak nadal koncentruje się na wyścigach samochodowych rajdowych, i to dobrze dla tej serii, wiadomo , że nowe tryby rozgrywki i nowa oprawa mogą tylko dodać jeszcze trochę miodu do tej serii. Polecam wszystkim fanom wyścigów samochodowych .

gru
24

Kiedy ludzie potrafili już sobie podporządkować zwierzęta, zaczęto je wykorzystywać w służbie człowieka. W zależności od strefy klimatycznej i występowania danych gatunków, były to różne zwierzęta. Do przemieszczania się, ale również jako zwierzęta pociągowe, zaczęto używać na przykład słoni, wielbłądów, osłów czy koni. W Polsce oczywiście wykorzystywano konie. Podróżowano na ich grzbietach, potem zaczęto zaprzęgać je do karoc i wozów. Cały czas były również wykorzystywane w polu, jako siła pociągowa. Nie należy też zapominać o roli, jaką odgrywały w każdej z wojen. W Polsce koń od zawsze traktowany był jak przyjaciel człowieka, jego partner.Obecnie konie można praktycznie spotkać tylko w stadninie. Mało kto przemieszcza się na ich grzbiecie, chociaż ostatnio w większych miastach można spotkać mundurowych na koniach. Na wsiach też mało kto hoduje konie. Zastąpiły je traktory i samochody. Tylko wysoko w górach, gdzie maszyny nie dają rady, wykorzystuje się je również do pracy w polu. Spotkać je można oczywiście w starych dzielnicach większych miast, gdzie zaprzęgnięte do dorożek wożą turystów.

gru
23

Samochód Pojazd najczęściej spotkany na drogach to oczywiście samochód. Jasne jest to, że nie możemy zakończyć wymieniania takich pojazdów tylko na samochodzie, ponieważ jest całe mnóstwo innych pojazdów, które mogą poruszać się po drogach, przylądowo możemy jeszcze do tej kategorii zaliczyć rower, motor, różnego rodzaju maszyny drogowe, takie jak walec, ponieważ one również mają pozwolenie do poruszania się po drogach. Ludzie jednak najbardziej nauczyli się wykorzystywać samochody, ponieważ są one najbardziej poręczne i wygodne dla osób prywatnych i ich rodzin. Każdy kupuje taki samochód, na jaki go stać, a jeżeli stać go na każdy model to oczywiście kupuje taki, jaki mu się podoba. Ludzie oczywiście bardzo często jeżdżą samochodami w każde miejsce, ponieważ jest szybciej i wygodniej. Niekiedy sięga to nawet granic absurdu, ponieważ ludzie, którym nie chce się chodzić i tracić czasu jadą nawet samochodem do sklepu, który znajduje się w odległości dwustu metrów od naszego domu, albo do są siada na kawę, co jest niedorzeczne.