Wpisy z Styczeń 2013

sty
31

Zadziwiające dla mnie zawsze były samochody campingowe, czyli takie samochody to, co dom zastępują. W niejednym amerykańskim filmie widziałam, że ludzie żyją w takich samochodach. W takim samochodzie mają lodówkę, więc jeść jest co. W takich samochodzie podstawą jest jakieś łóżko, wiadomo nieduże, bo samochód też nie ciężarowy, ale jednak rozkładane minimum musi być. W samochodzie campingowym jest też prowizoryczna toaleta (każdy ma swoje potrzeby), żeby móc spokojnie chociaż rączki i buzię umyć. Potrzeby innego typu chyba też można w takim samochodzie załatwić, ale jakoś to się z tych samochodów opróżnia. Czyż to nie dziwne? Ludzie marzą, o swoim własnym kącie a tak na prawdę można go mieć prawie od ręki. W Polsce taki samochodowym dom raczej by się nie sprawdził, ponieważ jak mnie się zdaje, nie ma w takim samochodzie campingowym ogrzewania centralnego ani pieca. W Ameryce nie mają srogich zim, więc mogą sobie mieszkać w takich samochodach, a to jest dopiero przygoda, bo codziennie można mieszkać w innym mieście.

sty
28

Bez wątpienia samochody ułatwiły ludziom przemieszczanie się. Początkowo auta osiągały zawrotna jak na owe czasu prędkość czterdziestu kilometrów na godzinę. Na automobil stać było tylko nielicznych, raczej uważano go za diabelski wynalazek. Z czasem ceny aut spadły i coraz więcej osób było na nie stać. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu. Często zdarza się, że jeśli mamy przejść dwa skrzyżowania, to już musimy brać samochód. Samochód ma niewątpliwie wiele zalet. Można się nim przemieszczać w dowolnym czasie, nie musimy się na niego spieszyć, bo sami decydujemy o czasie podróży. Podróż nim jest coraz bardziej komfortowa, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Różne usprawnienia typu ABS, poduszki powietrzne podnoszą bezpieczeństwo podróży. Niestety właśnie podróż samochodem bywa najbardziej niebezpieczna. Codziennie bowiem na polskich drogach ginie piętnaście osób. Człowiek zbyt zaufał wszystkim wynalazkom technicznym, zamontowanym w jego wozie. Nic bowiem one nie dadzą, jeśli nie będziemy się stosować do przepisów ruchu drogowego oraz zdrowego rozsądku. Poza tym samochody emitują dużą liczbę spalin, a benzyna, którą uzupełniamy baki naszych aut, z dnia na dzień drożeje.

sty
28

Wiele osób traktuje rower jakoś niezastąpiony środek transportu. Nie zważając na pogodę, codziennie dojeżdżają nim do pracy lub szkoły. Szczególnie w małych miasteczkach i wsiach, gdzie komunikacja publiczna jest źle zorganizowana. I mimo, że ludzie Ci dojeżdżają do pracy w nie zawsze korzystnych warunkach pogodowych, zazwyczaj chorują rzadziej, niż Ci, którzy dojeżdżają klimatyzowanymi samochodami lub autobusami. Poza tym mają lepszą kondycję fizyczną. Niestety rowerzyści często bywają ofiarami wypadków drogowych. Nie mają bowiem na sobie żadnych elementów odblaskowych a rowery ich są pozbawione oświetlenia. Podróżowanie w ciemną noc na nieoświetlonych ulicach może być dla nich niebezpieczne. Niestety nikt nie uchwalił dotychczas prostego przepisu, wymagającego by każdy rowerzysta miał na sobie na przykład kamizelkę odblaskową, co zwiększyłoby bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. W większych miastach ten problem został rozwiązany poprzez budowę ścieżek rowerowych. Mogą się po nich poruszać tylko rowerzyści. Niestety ścieżek jest wciąż za mało a budowa ich jest niezwykle kosztowna. Jednak czy warto oszczędzać na ludzkim życiu?

sty
21

Rowy Częsty widok naszych dróg to oczywiście rowy na poboczach, za zwyczaj rowy miały na celu zbierać wodę z jezdni, które oczywiście samoczynnie miała do nich spływać w konsekwencji oczywiście tego, że jezdnia jest tworzona pod lekkim kontem, dzięki czemu woda nie będzie się osadzała na jej powierzchni. Trzeba tak robić, ponieważ woda utrudnia poruszanie się samochodów i oczywiście również powoduje większe ryzyko spowodowania kolizji. Woda na drodze jest niebezpieczna, ponieważ samochód może wpaść w poślizg, a to jest bardzo groźne zjawisko. Rowy oczywiście są tylko kopane w ziemi, a więc jeżeli płynie w nich woda, to oczywiście porosną tam roślin, a jak nie będziemy dbali o rowy to niemalże natychmiastowo zarosną różnego rodzaju roślinami i przestaną być drożne, a jest to również zjawisko niepożądane przez człowieka, ponieważ skoro coś stworzył to chciałby, żeby działało to poprawnie. Oczywiście d czyszczenia rowów jest specjalna firma, która nazwa się firmami melioracyjnymi i doskonale spełniają swoją funkcję.