Wpisy z Luty 2013

lut
27

Mieszkając w mieście musimy się codziennie przemieszczać w różnych celach. Jedni jeżdżą do szkoły, drudzy do pracy, trzeci na zakupy a jeszcze inni na spotkanie czy do kina. Przemieszczanie się w dużych miasta samochodem osobowym ma sens, o ile wyruszymy wcześnie rano albo późnym wieczorem. Ruszanie autem w czasie największego nasilenia ruchu powoduje, że narażamy się tylko i wyłącznie na stres, związany z korkami.Dlatego do codziennego przemieszczania się najlepiej nadają się środki komunikacji miejskiej. Kupując na przykład bilety miesięczne znacznie oszczędzimy na benzynie, którą musielibyśmy wlać do baku naszego samochodu. Kolejnym atutem zakupu takiego biletu jest możliwość korzystania z niego przez cały dzień. Możemy też wsiąść do dowolnego autobusu czy tramwaju, jeśli mamy bilet na wszystkie trasy. Poza tym autobusy i tramwaje mają wydzielone osobne pasy ruchu, po których przemieszczają się, nie stojąc w korkach.Niestety podróżowanie środkami publicznymi wiąże się z mniejszym komfortem jazdy. Często zdarza się, że rano nie można sobie usiąść, bo autobus jest zatłoczony. Łatwiej też zarazić się jakąś chorobą na przykład grypą czy przeziębieniem od innych podróżnych.

lut
26

Wypożyczalnie samochodów. Wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy na wakacje, lecimy samolotem do miejsca odpoczynku, niech to będzie Grecja (oczywiście bez samochodu, bo się do samolotu nie zmieści). Jesteśmy na miejscu, a bywalcy nam mówią: „wsiądź w samochód i zwiedzaj”. Tylko jak skoro samochód został pod blokiem?? I myślisz, że tu tyle można zobaczyć, ale bez samochodu, to nawet 1% z tego się nie zobaczy. Na ratunek przychodzą ci wówczas wypożyczalnie samochodów. Jest to takie miejsce, gdzie właściciel dysponuje pewną ilością samochodów. Płacisz, zostawiasz dokument i już masz samochodów na parę godzin lub dni. Po co dokument? Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby ten samochód spodobał ci się za bardzo i żebyś nie postanowił wziąć samochodu ze sobą jako pamiątkę z pobytu. No więc masz już samochód, zadowolony zwiedzasz wszystkie miejsca, o których mówili mieszkańcy, a gdy już czas dobiega końca oddajesz samochód, odzyskujesz swój dokument i wracasz do domu. I niech mi ktoś powie, że te wypożyczalnie samochodów to zły pomysł? Albo zły biznes?

lut
26

Samochód za gotówkę czy na raty? A może leasing? Staje przed nami problem, jak kupić samochód. Wiadomo, że samochód to już większy wydatek niż lodówka czy pralka. Samochód, który kosztuje grosze jest niemal pewnie klasyfikowany do generalnego remontu. Natomiast samochód, który jest w pełni sprawny na pewno będzie nas sporo kosztował. Jeśli mamy odłożoną gotówkę na samochód to problemu w zasadzie nie ma, ale kto w dzisiejszych czasach „kisi” na koncie pokaźną sumkę, żeby kupić samochód? No właśnie nieliczni. Jeśli zaś mamy odłożone „jakieś” pieniądze na zakup samochodu, to pozostaje jeszcze ta kwota, której nam brakuje. I teraz pytanie: kupić na raty czy spróbować odłożyć więcej gotówki na samochód? Ponieważ w naszym kraju bezrobocie jest dość wysokie, mało kogo stać na życie na poziomie, żeby móc jeszcze odłożyć trochę gotówki na upragniony samochód. Czy więc zatem jedyne co pozostaje, aby móc posiadać własny samochód to wysoko oprocentowane raty w banku? Choć czasy się zmieniły i oprocentowanie nie sięga już nieba, to jednak nadal kredyt w banku jest dla wielu nieosiągalny.

lut
24

Drogi polne Niezbyt komfortowe drogi to między innymi drogi polne. Są to jeszcze dość często spotykane drogi w naszych czasach, ponieważ wylewanie asfaltu na drogach jest niezwykle drogie i niestety państwa nie stać na to, aby zająć się wyłożeniem asfaltem wszystkich dróg. Inna sytuacją jest to, że nie wszystkich polnych dróg możemy się pozbyć, ponieważ przykładowo w lasach nie możemy wylać asfaltu, ponieważ zabilibyśmy mikro i makro systemy znajdujące się w lasach. Ludzie jadący do lasu zazwyczaj chcą uniknąć tego wszelkiego zgiełku i hałasu miasta, a w lesie jest spokój, chociaż czasami przebywanie w lesie nie jest zbyt przyjemne, a to oczywiście za sprawą wszelkiego rodzaju owadów i robaków, które utrudniają człowiekowi życie. Inną niedogodnością jest również to, że drogi polne, jakie znajdują się w lasach są bardzo nie równe, czyli jadą naszym samochodem, nie możemy się spodziewać wielkiego komfortu, chociażby nie wiadomo jak ekskluzywny nasz samochód był. Drogi polne najczęściej są drogami piaszczystymi.