Archiwum kategorii Samochody

mar
27

Ekologia a samochód. Kwestią ważną, a przynajmniej dla większości ekologów na tej planecie jest fakt, że każdy z samochodów wydziela pewną ilość dwutlenku węgla (to coś co wydychamy nie zdając sobie z tego sprawy). W zależności od wielkości samochodu to ilość dwutlenku węgla jest różna. Owszem, owszem w każdym samochodzie są umieszczane filtry, ale przecież i one się zużywają, a kto by tam dbał o środowisko jak tu się człowiek śpieszy zawsze i wszędzie? Zależność jest dość prosta: im większy samochód tym więcej wydziela tlenku węgla (IV), a przynajmniej tak było, aż do czasu wynalezienia silnika hybrydowego (podobno te samochody emitują mniej tego szkodliwego gazu). Do tego jeszcze katalizator, który jakże skutecznie zapobiega wydzielaniu się innych szkodliwych gazów jak tlenek węgla (II). Jedyny problem to taki, że i katalizator ulega zużyciu, a potem mało kto go wymienia, po prostu się go nie ma. Dlatego właśnie byłam pod wrażeniem tego, iż w Anglii nie widziałam ani jednego samochodu mojego typu. Dlaczego? W Anglii ludzie płacą podatek od samochodu w zależności od ilości szkodliwych gazów jakie emitują.

mar
03

Samochody na giełdzie. Samochody używane można zakupić na tak zwanych „giełdach samochodowych”. W moim mieście odbywa się ona w niedzielę (rodzinny wypad po samochód w niedzielę). Ludzie zjeżdżają się na giełdę, jedni prezentując samochody, których dziwnym trafem chcą się pozbyć, inni, aby ten samochód kupić. Sprzedający pokazują swe samochody z jak najlepszej strony, że tu po tuningu i tyyle koni pod maską, że opony szerokie to z zakrętu nie wypada. Drugi widząc rodzinkę z dzieckiem proponuje samochód bezpieczny. Samochód ma wszystko do bezpieczeństwa: poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, kurtynę powietrzną, żeby było jeszcze bezpieczniej a do tego zestaw kilku pasów bezpieczeństwa (jakby po jednym było za mało). Do tego w gratisie do samochodu oferuje pieska z kiwającą głową, żeby było jak w reklamie, tylko samochód zielony, a nie czerwony. A kupujący? Najczęściej przyjeżdżają, bo w telewizji nic nie ma, to się na giełdę samochodową pojedzie, albo się zobaczy, może by jakiś samochód się kupiło za parę lat.

lut
26

Wypożyczalnie samochodów. Wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy na wakacje, lecimy samolotem do miejsca odpoczynku, niech to będzie Grecja (oczywiście bez samochodu, bo się do samolotu nie zmieści). Jesteśmy na miejscu, a bywalcy nam mówią: „wsiądź w samochód i zwiedzaj”. Tylko jak skoro samochód został pod blokiem?? I myślisz, że tu tyle można zobaczyć, ale bez samochodu, to nawet 1% z tego się nie zobaczy. Na ratunek przychodzą ci wówczas wypożyczalnie samochodów. Jest to takie miejsce, gdzie właściciel dysponuje pewną ilością samochodów. Płacisz, zostawiasz dokument i już masz samochodów na parę godzin lub dni. Po co dokument? Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby ten samochód spodobał ci się za bardzo i żebyś nie postanowił wziąć samochodu ze sobą jako pamiątkę z pobytu. No więc masz już samochód, zadowolony zwiedzasz wszystkie miejsca, o których mówili mieszkańcy, a gdy już czas dobiega końca oddajesz samochód, odzyskujesz swój dokument i wracasz do domu. I niech mi ktoś powie, że te wypożyczalnie samochodów to zły pomysł? Albo zły biznes?

lut
26

Samochód za gotówkę czy na raty? A może leasing? Staje przed nami problem, jak kupić samochód. Wiadomo, że samochód to już większy wydatek niż lodówka czy pralka. Samochód, który kosztuje grosze jest niemal pewnie klasyfikowany do generalnego remontu. Natomiast samochód, który jest w pełni sprawny na pewno będzie nas sporo kosztował. Jeśli mamy odłożoną gotówkę na samochód to problemu w zasadzie nie ma, ale kto w dzisiejszych czasach „kisi” na koncie pokaźną sumkę, żeby kupić samochód? No właśnie nieliczni. Jeśli zaś mamy odłożone „jakieś” pieniądze na zakup samochodu, to pozostaje jeszcze ta kwota, której nam brakuje. I teraz pytanie: kupić na raty czy spróbować odłożyć więcej gotówki na samochód? Ponieważ w naszym kraju bezrobocie jest dość wysokie, mało kogo stać na życie na poziomie, żeby móc jeszcze odłożyć trochę gotówki na upragniony samochód. Czy więc zatem jedyne co pozostaje, aby móc posiadać własny samochód to wysoko oprocentowane raty w banku? Choć czasy się zmieniły i oprocentowanie nie sięga już nieba, to jednak nadal kredyt w banku jest dla wielu nieosiągalny.