Archiwum kategorii Środki transportu

lut
27

Mieszkając w mieście musimy się codziennie przemieszczać w różnych celach. Jedni jeżdżą do szkoły, drudzy do pracy, trzeci na zakupy a jeszcze inni na spotkanie czy do kina. Przemieszczanie się w dużych miasta samochodem osobowym ma sens, o ile wyruszymy wcześnie rano albo późnym wieczorem. Ruszanie autem w czasie największego nasilenia ruchu powoduje, że narażamy się tylko i wyłącznie na stres, związany z korkami.Dlatego do codziennego przemieszczania się najlepiej nadają się środki komunikacji miejskiej. Kupując na przykład bilety miesięczne znacznie oszczędzimy na benzynie, którą musielibyśmy wlać do baku naszego samochodu. Kolejnym atutem zakupu takiego biletu jest możliwość korzystania z niego przez cały dzień. Możemy też wsiąść do dowolnego autobusu czy tramwaju, jeśli mamy bilet na wszystkie trasy. Poza tym autobusy i tramwaje mają wydzielone osobne pasy ruchu, po których przemieszczają się, nie stojąc w korkach.Niestety podróżowanie środkami publicznymi wiąże się z mniejszym komfortem jazdy. Często zdarza się, że rano nie można sobie usiąść, bo autobus jest zatłoczony. Łatwiej też zarazić się jakąś chorobą na przykład grypą czy przeziębieniem od innych podróżnych.

lut
24

Wymyślenie ogromnej maszyny, napędzanej parą i jeżdżącej po szynach, stanowiło ogromny krok w rozwoju ludzkości. Tam, gdzie postanowiono budować kolej, powstawały nowe miasta, huty, zakłady. Pociągami mogli się przemieszczać nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Obecnie praktycznie nie istnieje kolej spalinowa. Zastąpiona ona została elektryczną. Do dziś pociągi stanowią jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Rzadko bowiem zdarzają się wypadki z ich udziałem, ale jeśli już są, to zazwyczaj bardzo tragiczne w skutkach.Kolej służy obecnie zarówno do codziennego przemieszczania się z miejsca na miejsce, z domu do pracy czy szkoły, jak i do wyjazdów na dalsze odległości, na przykład na wakacje. Podróżuje się w nim znacznie wygodniej niż w samochodzie, można bowiem w każdej chwili wstać i rozprostować kości, można poczytać a nawet pisać. No i w każdym momencie można skorzystać z ubikacji.Kolej jest również wykorzystywana do przewozu rzeczy. Jeden pociąg może dostarczyć ładunek, jaki trzeba by załadować na kilka tirów.

lut
22

Ludzie dość szybko nauczyli się podróżować po wodzie. Od niepamiętnych czasów budowali statki, aby przemieszczać się po wodzie. Dzięki żegludze morskiej wiele krajów zaczęło się rozwijać. Zaczęto eksportować swoje towary do innych krajów, sprowadzając z kolei do swojego różne inne towary. Niestety na morzu dość często dochodziło do grabieży przez amatorów łatwego zysku, zwanych piratami.Rozwój żeglugi pozwalał również na odkrywanie nowych lądów, co niestety nie było korzystne dla tubylców. Rozwinął się handel ludźmi, z których zrobiono niewolników.Dziś statkami wypływa się raczej na półgodzinne „rejsy”, kiedy jesteśmy nad morzem na wakacjach. Bardziej zamożni decydują się na ekskluzywne rejsy, trwające znacznie dłużej. Mało kto natomiast wybiera rejs statkiem, jeśli ma możliwość podróżowania innym środkiem komunikacji. Z podróżą statkiem wiąże się często choroba morka, która podobno może popsuć najlepszą wycieczkę. Poza tym podróż statkiem nie daje żadnych gwarancji, że dopłyniemy do celu podróży w określonym dniu, ponieważ woda lubi być kapryśna i płatać niemiłe figle.

lut
13

Człowiek od zawsze przemieszczał się. Zanim zaczął do tego celu wykorzystywać zwierzęta, takie jak koń, osioł, czy wielbłąd, z miejsca na miejsce przenosił się na własnych nogach. Często były to nogi nieobute, potrwało bowiem trochę czasu, zanim człowiek wymyślił obuwie. Poza tym buty były produktem luksusowym, mało kogo było na nie stać. W dawnych czasach ludzie w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby zamieszkać, potrafili przejść setki kilometrów, zanim znaleźli upragnione miejsce. Przemieszczano się całymi rodzinami, z całym swoim dobytkiem. Były to niezwykle trudne i niebezpieczne wyprawy. Wielu też podejmowało niejednokrotnie śmiertelny dla nich wysiłek dotarcia do miejsca świętego, gdzie prosili albo dziękowali za coś Bogu.Dziś mało kto używa własnych nóg, aby przemieszczać się na dalsze odległości. Oczywiście na wakacjach, w górach czy nad morzem, potrafimy przejść wiele kilometrów. W codziennym życiu jednak przemieszczamy się pieszo w zasadzie tylko z auta lub przystanku do domu. Chyba, że ktoś ma psa, albo po prostu lubi spacery, wtedy chodzi więcej.